İşte Şike Davası ve Aziz Yıldırım kararı...Son dakika

İşte Şike Davası ve Aziz Yıldırım kararı...Son dakika

Aziz Yıldırım'a Tahliye..SON DAKİKA..Şike davasında 5 aydır devam eden duruşmalarda sona gelindi. Cuma günü tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, davaya ilişkin son kararını bugün açıklayacak.

Aziz Yıldırım'a Tahliye

 

İŞTE MAHKEMENİN KARARLARI...

 

 

Aziz Yıldırım'a İki Yasak son dakika haberi için tıklayın!

 

- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci: "Bu yargılama sürecinde yoğun çalıştık. Hakimlerimiz benden çok daha fazla emek sarfettiler. Onların büyük emeği oldu. Biz de duruşmayı idare etmeye çalıştık. Heyet olarak tek tek bütün sanıkların eylemlerini inceledik. Umuyorum bir hata yapmamışızdır. Yapmışsak da bunun yasal yolları var."
- Mahkemenin karar metni 102 sayfa...
- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Yöneticisi Olgun Peker, Menajer Yusuf Turanlı ve Giresunspor Eski Başkanı Olgun Perker tahliye oldu....
- Olgun Peker'e örgüt kurmak ve yönetmekten dolayı 2 yıl 6 ay ceza...
- Aziz Yıldırım'a örgüt kurmak suçundan 2 yıl 6 hapis cezası aldı. Şike suçundan 3 yıl 9 ay hapis ve 1 milyon TL para cezası aldı... Aziz Yıldırım'ın 6222 sayılı yasadan önceki eylemlerine ise beraat kararı verildi. Fenerbahçe-Karabük, Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe-Sivas, Eskişehir-Trabzon, Fenerbahçe-İBB maçlarından şike ve teşvikten suçlu bulundu.
- Aziz Yıldırım'ın kardeşi Ali Acar Yıldırım, örgüt üyeliğinden 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
- Bülent Uygun, örgüt suçundan beraat etti. Eskişehir-Trabzon maçındaki teşvikten dolayı 11 ay 7 gün ceza aldı.
- Emenike'nin dosyası ayrıldı. Emenike'ye ilişkin karar verilmedi.
- Göksel Gümüşdağ beraat etti.
- Vederson'a, Trabzon-Bursaspor maçında teşvikten dolayı 5 ay hapis cezası verildi.

 

 

 

Şike davasında 5 aydır devam eden duruşmalarda sona gelindi. Cuma günü tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, davaya ilişkin son kararını bugün açıklayacak.


AZİZ YILDIRIM ADLİYEDE


* Metris Cezaevi'nden çıkarılarak İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü.
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, kararın açıklanacağı duruşma için Metris Cezaevi'nden çıkarılarak Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü.

 

Futbolda şike ve teşvik primi iddialarına ilişkin 3 Temmuz 2011'de başlayan süreçte sona gelindi. Davaya bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında kararını verecek.

 

Davada en dikkat çekici isim kuşkusuz Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım oldu. Yıldırım 3 Temmuz 2011'de evinde gözaltına alındı.

Soruşturma derinleştikçe, gözaltı sayısı da yükseldi. Sekiz futbol kulübünden çok sayıda yönetici ve futbolcu soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

 

Gözaltılar savcılık sorgularının ardından tutuklamalara dönüştü. Aziz Yıldırım da tutuklanan 33 kişi arasında yer aldı.

 

YILDIRIM'A 27 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ


Davanın ilk duruşması ise, 14 Şubat'ta gerçekleşti. Savcı, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a 6 maçta şike,

3 maçta teşvik primi ve ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak-yönetmek suçlarından 3 yıl 10 ay 15 günden 27 yıl'a kadar hapis istedi.

Fenerbahçe yöneticilerinden İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mostoroğlu hakkında ise örgüt üyesi olmak ile şike ve teşvik primi suçlamalarından 2 yıldan 10 yıla kadar hapis istendi.

Beşiktaş eski teknik direktörü Tayfur Havuçcu için şike yaptığı iddiasıyla 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

 

93 SANIK HAKKINDA NİHAİ KARAR


Savcı davanın 1 numaralı sanığı olgun Peker'in silahlı suç örgütü kurmak suçundan cezalandırılmasını istedi. Cuma günü çıkan ara kararda tutuklu 4 sanığın tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti pazartesi günü 93 sanık hakkında nihai kararını verecek.

 

Kaynak:Milliyet

 

Yorumlar