İntibak Yasası Zam Oranları Tablosu

İntibak Yasası Zam Oranları Tablosu

İntibak zammı,İntibak yasası zam oranları tablosu sigorta priminin miktarına göre değişiklik gösterecek.Asgari ücretliye ise zam yok.İşte ücret tablosu

Herkese farklı yansıyacak intibak zammında asgari ücretten 3600 gün prim ödeyenin maaşının 68 lira düşmesi gerekiyor. Primleri en üst düzeyden ödenen ise 118 lira fark alacak


Türkiye gazetesinin haberine göre; 5000 gün tavandan prim ödeyen emeklinin maaşı ise 149 liralık farkla 949 liradan 1098 liraya yükselecek. Ortalama prim ödeyene ise fark verilmiyor

'

Milyonlarca emeklinin beklediği intibak zammına patronların sigorta primini tabandan ya da yüksek göstermeleri damgasını vurdu. Eğer patronunuz sizi verdiği maaştan değil de asgari ücretten sigortalı yaptıysa intibak zammını unutmanızda fayda var. Eğer primleriniz aldığınız maaş üzerinden gösterildiyse maaşınız ona göre artacak. Zamlı maaşlarınızı örnekleriyle ve tablolarıyla aşağıda görüyorsunuz. Herkesin maaşı ayrı ayrı hesaplanacağından bugün 3600 günden emekli olanlarla 5000 gün üzerinden emekli olanları okuyacaksınız. Eğer 5 bin gün ile 7200 gün ve 7200 ile 9000 prim günü üzerinden emekli olanların maaşlarını ise yarınki gazetemizde tablolarıyla göreceksiniz. Derecesini ve kademesini bilen tablodaki yerini bulacak, zamlı maaşını görecek. Sigorta priminin yüksek ödenmesinin önemini bir örnekle açıklamakta fayda var. Mesela 3600 gün üzerinden asgari ücret üzerinden emekli olduysanız; bırakın zammı, üstüne borçlu çıkıyorsunuz. Ancak devlet hesaplamada borçu çıkanların maaşını düşürmeyecek.

'

Ne kadar borçlu çıktığınızı merak ediyorsanız söyleyelim:

'

68 lira 37 kuruş. Buna bir de 5000 gün örneği verelim.

'

KADEME VE DERECE ÖNEMLİ


12. derecenin 1. kademesinden emekli olduysanız şu andaki maaşınız 868 lira civarında olmalı. İntibak zammının normalde sizin maaşınızdan 8 lira 95 kuruş eksiltmesi ve intibak zammından sonra 859 lira almanız gerekiyor. Yukarıda da yazdığımız gibi, devlet maaşları geri götürmeyeceği için aynı parayı almaya devam edeceksiniz. 5 bin gün emekliliğinde Derecenizin 8'e inmesi, kademenizin ise 6'ya yükselmesi durumunda 10 lira fark alacaksınız. 5 bin gün üzerinden en yüksek kabul edilen 1. derecenin 10. kademesinden emekli olduysanız, bu sefer maaşınız eksilmek yerine 149 lira 50 kuruş artarak 1098 lira 50 kuruşa yükselecek. Eğer 5 bin günden ortalama üzerinden emekli olduysanız, yani 5. derecenin 12. kademesindeyseniz bugün 868 lira olan maaşınız 882 liraya çıkacak. Yani maaşınızın intibak zammı 13 lira 24 kuruş olacak.

'

MECLİS'TE DEĞİŞEBİLİR

'

Ancak unutmamalı ki, bu hesaplamalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat üzerine çalışmaları süren rakamlar. Tasarının Çalışma Bakanlığı tarafından tamamlanması ve yasalaşması için Meclis gündemine getirilmesi sürecinde verilecek önergelerle birçok değişiklik olma ihtimali de var. Ortaya çıkan aksaklıklar ya da haksız bir durum doğması durumunda bunlar önergelerle tasarıya dahil edilebilir ve düzeltilebilir. Yukarıda da örnekleriyle anlatmaya çalıştığımız intibak zammı, Türkiye'deki 10 milyona yakın emekliden 1.7 milyonunu kapsayacak. Bunların da önemli bir kısmı hesaplamalardaki gibi borçlu çıkacak. Maaşı düşürülmeyecek, ama zam da alamayacak.

'

İntibak Yasasından faydalanan 2 milyon 743 bin emeklinin maaşı, ayrı ayrı hesaplanacak. Bu hesaplamanın 8 ay sürmesi bekleniyor.

'

FARKLAR 2013 YILINDA ÖDENECEK


Büyük zam beklentisine girerek harcamalarınızı gereksiz yere artırmayın tavsiyesinde bulunuyoruz. Bu zamlar yılın sonunda kesinleşecek, farkını ise 2013 yılındaki maaşınızla alacaksınız.

'

(Büyük resim için resme tıklayın)

'

intibak maaş tablosu

Yorumlar

63deniz@gmail.com

6607 GÜN PRİM VAR İNTİBAK ZAMMI NEKADAR ALIRIM

kasaba

7200 tablosu neden yok

OZAN

EMEĞİMİZİNKARŞILIĞI BUMUÇOCUKLUĞUMUZUYAŞAMADIM 12YAŞINDA ÇALIŞTIMOZ

gülseren

1 8 92 işe başladım emekliyim zamlardan hariç 813 tük lirası alıyorum intibak yasasindan ne kadar alırım

uzaylı

emekli sandığı na haiz emekliler bu haktan yararlanırmı

hakan tuncarslan

bizede varmı