Dershaneler ile ilgili son durum nedir? Son dakika dershaneler kapatılacak mı?

Dershaneler ile ilgili son durum nedir? Son dakika dershaneler kapatılacak mı?

Dershaneler ile ilgili son durum nedir? Son dakika dershaneler kapatılacak mı? Kamuoyunun önemli bir bölümü ise dersanelerin devam etmesini çünkü henüz onların alternatifi olmadığını savunuyor. İşte Türkiye'nin son günlerdeki en önemli konusunun tüm detayları...

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okula dönecek dershaneler için yeni bir uygulama üzerinde çalışıyor. Bu okullar yeterli öğrenci bulamazlarsa velilere, devlet tarafından yurtdışında da uygulanan kupon ya da eğitim çekleri imkânı sağlanacak.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) dershaneleri kapatma çalışmaları tamamlanmak üzere. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yasa taslağına göre, özel okula dönüşen dershaneler öğrenci bulamazlarsa, sınıfları doldurmak için, velilere, yurtdışında da uygulanan kupon ya da eğitim çekleri (voucher) imkânı sağlanacak. Yetkililer, "Sınıfların 30'ar kişilik olmasını istiyoruz. Özel okula dönüşmüş bir kurum bir sınıfına 20 öğrenci bulduysa, bunu 30'a tamamlamak için 10 öğrencisinin parasını devlet olarak karşılayacağız" bilgisini verdi. Ek derse ihtiyacı olan öğrencilere ise Halk Eğitim Merkezleri ve devlet okullarında kurslar verilecek. Bu okullarda iş bulamayan öğretmenler de devlette çalışabilecek.

Hükümet, "Ya özel okula dönüşsünler ya da dönüşecekler" derken, kamuoyunun bir kısmı ise "dershaneler yararlı, kapanmasın" diyor. Bu konudaki düşüncelerinizi yazın, paylaşalım.

KUPON SİSTEMİ NEDİR

Okul kuponu ya da eğitim kuponu, ailelere devletler tarafından verilen ve seçtikleri bir özel okulun eğitim ücretini ödemede kullanılabilecekleri bir kupon. Kupon sisteminin olmadığı ülkelerde, çocuklarını özel okullara gönderen veliler hem o okulun öğrenim ücretini, hem de devlete ödedikleri vergiler yoluyla devlet okullarındaki öğrenimin bedelini ödüyorlar. Özel okul öğrenim maliyetinin bir kısmının karşılanması, öğrenci ve ailelere, kendi ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacağını düşündükleri bir okulu seçmelerine olanak veriyor.

HANGİ ÜLKELERDE VAR

Kupon sistemi, ABD'de 1869'da çıktı. Bazı kasabalarında bir ilkokul ya da lise olmayan eyaletler (Vermont ve Maine), maliyetlerinin tamamını ödeyerek, öğrencilerini bir başka kasabadaki devlet ya da özel okuluna gönderdi.  Avrupa'da 1917'de Hollanda'da ilk olarak başlatılan eğitim kuponu sistemini şu anda İrlanda, İsveç, Şili, Pakistan da dahil birçok ülke uyguluyor.

DERSHANE GERİLİMİ TIRMANIYOR

2006'da Sezer veto etmişti

Hüseyin Çelik (Dönemin Milli Eğitim Bakanı): "2006'da devlet olarak özel sektörden satın almayı ya da diğer adıyla eğitim kuponu verilmesini gündeme getirmiştim. O zaman özel okulların 500 bin kişilik kapasitesi vardı, yarısı boştu. Bugünkü değerlerle 1 milyar 250 milyonluk yatırım maliyeti boşa harcanmıştı. Öğrenci sayımız çoktu ve fiziki mekâna ihtiyaç vardı. Özel okullara bir öğrencinin maliyetini ödeyerek, öğrencilerimizi onlara göndermeyi teklif ettik. Özel okul sahipleri kabul etti. Tek kıstasımız dar gelirli ve başarılı çocukları buralara göndermekti. Hem zengin ve fakir dengesizliği ortadan kaldırılacak, hem özel okullar dolacak, hem de devlet okulları rahatlayacaktı, bir nevi sosyal barış da sağlanacaktı. Meclis'ten yasayı çıkardık, zamanın cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bunun cemaat okullarına destek olduğu manasında bir anlam çıkararak veto etti. Tüm dünyada bu uygulama var."

 

Yorumlar

irfan demir

egitimde iranı mı örnek alıyoruz.hükümetin avrupası iran mı