2013 Kurban Bayramı kurban fiyatları... Kurban Bayramı ne zaman?

2013 Kurban Bayramı kurban fiyatları... Kurban Bayramı ne zaman?

Peki Kurban Bayramı ne zaman? Mübarek Kurban bayramı bu sene ekim ayında... 2013 Kurban Bayramı kurban fiyatları... Kurban Bayramı ne zaman?

Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı hangi gün? Kurban Bayramı arife günü ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Kurban Bayramı tatili 9 gün mü olacak? Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor?

Mübarek Kurban bayramı bu sene ekim ayında...  Peki Kurban Bayramı ne zaman?Bu sene Kurban Bayramı öncesi arefe 14 Ekim Pazartesi gününe denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 1. günü ise 15 Ekim Salı günü. Kurban Bayramı'nın 4. günü ise 18 Ekim cuma...

Ramazan Bayramı'nı geride bıraktık, sırada 'Kurban' var. Fiyatlar yaklaşık olarak belirlenirken, bu yıl büyükbaş kurbanlık sayısının 1 milyon 450 bin adede yükseldiği belirtildi. Fiyatların da küçükbaşta 600-750 TL, büyükbaşta 3- 5 bin TL arasında seyretmesi bekleniyor.

Ramazan Bayramı geçti, şimdi Kurban Bayramı için geri sayım vakti. Hayvan piyasasının en yoğun dönemine gireceği bu ayda kurbanlık fiyatları da yaklaşık olarak belirlenmeye başladı.
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı resmi kayıtlarına göre geçen yıl 800 bin adet olan büyükbaş kurbanlığın bu yıl 1 milyon 450 bin adede yükseldiğini söyledi. Tunç, fiyatların da geçen yılki gibi küçükbaşta 600-750 TL, büyükbaşta 3-5 bin arasında seyredeceğini belirtti.

'FİYATLARA MÜDAHALE YETMEZ'

Kırmızı et fiyatlarındaki yükselişi değerlendiren Bülent Tunç, fiyatları kontrol etmek için Et ve Süt Kurumu'nun müdahalesinin yetmediğini savunuyor. Üreticilere göre sorunun çözümü besilik dana. Tunç, Et ve Süt Kurumu'nun et fiyatlarına müdahale etmesinin piyasaları kısa süreliğine sakinleştireceğini, uzun süreli sonuç almak için Türkiye'ye besilik hayvanların gelmesi gerektiğini söyledi.

'HAYVAN OLMAYINCA FİYAT FIRLIYOR'

Piyasaya karkas et sürerek fiyatlardaki aşırı yükselmeyi kısa süreliğine önleyeceğine işaret eden Tunç, "Bizim asıl sıkıntımız besilik dananın ülkemizde olmaması. İşletmeciler ellerindeki malları satınca yerine koyacak malı olmadığı için piyasaya mal vermiyor. Hal böyle olunca fiyatlar fırlıyor" diye konuştu.

'HOLSTEİN DANADAN BESİLİK OLMAZ'

Holstein danadan besilik olmayacağını vurgulayan Tunç, bunun yerine Lımousın (Limuzin), Belçika Mavisi, Sımmental (Simental) türü gibi canlı ağırlığı 750 kiloyla 1 ton ağırlığında olan besi türlerinin Türkiye'de yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Tunç, söz konusu besilik hayvanlara, Holstein türü danaya verilen yemden daha az verilerek daha fazla et elde edebileceğine de dikkat çekti.

kurban bayramı ne zaman, kurban bayramı, kurban bayramı ne zaman olacak, kurban bayramı hangi güne denk geliyor? kurban bayramında yapılacaklar neler? kurban bayramında kurban fiyatları ne kadar olacak? kurban bayramı kurban kesmek, kurban bayramı namazı nasıl kılınır?, kurban bayramı et fiyatları, kurban bayramı kurbanlık koyun fiyatları, kurban bayramı kurbanlık inek fiyatları, kurban bayramı kurbanlık koç fiyatları, kurban bayramı kurbanlık et fiyatları, kurban bayramı kurbanlık fiyatları, kurban bayramı hakkında herşey...

Yorumlar